XII Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Autobusów oraz XIV Noc Muzeów w Warszawie

20. maja 2017 r. odbyły się XII Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Autobusów oraz XIV Noc Muzeów. Mieliśmy przyjemność już po raz trzeci uczestniczyć w tym wydarzeniu. Dzień wcześniej o świcie nasza ekipa wyruszyła do Warszawy. Za fajerą Ogórka zasiadł nasz nowy kierowca, Rafał. Poradził sobie wyśmienicie. Dzięki temu właściciel Ogórka mógł oszczędzać siły na kolejne punkty programu. Po drodze zatrzymaliśmy się w Częstochowie, by dalszą podróż kontynuować wspólnie z zaprzyjaźnionym ogórkiem – Skodą z Koszęcina. Na dwa autobusy dotarliśmy do Warszawy. Po odstawieniu autobusów i zakwaterowaniu w hotelu, organizatorzy zadbali oto, by wszystkie załogi biorące udział w zlocie należycie zintegrowały się ze sobą.

Następnego dnia pierwszym punktem była prezentacja zabytkowych autobusów na Placu Defilad. Oprócz mnóstwa ogórków można było zobaczyć taką perełkę jak przedwojenny autobus marki Krupp, czy powojenny Chausson. Nie mogło zabraknąć popularnych na naszych drogach Jelczy i Ikarusów. Szczególnie miło nam było oglądać Ikarusy 405, 411 oraz 398 – autobusy praktycznie nieznane w Polsce, jednak można było je spotkać na ulicach Bielska-Białej.

Po prezentacji autobusy ruszyły na paradę ulicami Warszawy. Miło było nam słyszeć gdy przedstawiciele najmłodszego pokolenia stwierdzali, że chcą jechać „zielonym”, a nie innym autobusem.

Wieczorem autobusy znów wróciły na ulice , tym razem by wozić pasażerów na muzealnych liniach A i K. Na pierwsze kursy linii wyjechaliśmy z naszymi zaprzyjaźnionymi, najbardziej Zadziornymi ze wszystkich, pilotami. Linie muzealne cieszyły się ogromną popularnością, niemal na każdym kursie mieliśmy komplet pasażerów! Jako że obsługę linii zakończyliśmy dobrze po północy, do Bielska-Białej wyruszyliśmy wczesnym popołudniem.

Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie, naszym pilotom, pasażerom oraz wszystkim którzy nie szczędzili ciepłych słów pod adresem naszego autokaru.

Specjalne podziękowania dla Leszka Peczyńskiego za udostępnienie zdjęć.